Ciekawostki dla koniarza

 

Konie są jak dzieci. Umieją się skoncentrować tylko przez określony czas,nie znoszą pracy, za to uwielbiają się bawić i zazwyczaj osiągaja doskonałe wyniki, jeśli nauczyciel zastępuje naukę zabawą.

Wierzchowiec jest dla nas źródłem wytchnienia, a co my dajemy mu w zamian?

Prawdziwe partnerstwo musi być obustronne.

Oznacza to, że konie muszą się czuć bezpiecznie, gdy jest z nimi człowiek - partner, a ten ostatni musi być przyjacielem, kiedy koń ma kłopoty.

Pat Parelli- słynny zaklinacz koni - mawiał, że wystarczy kobiecie dodać gram pierwiastka męskiego, a beczkę kobiecości mężczyźnie, by zrobić z nich idealną amazonkę i idealnego jeźdżca.

Miłość i autorytet muszą być aplikowane w równych dawkach,inaczej reakcja między koniem i człowiekiem przysporzy nam kłopotów

Za dużo miłości a za mało autorytetu, sprawi że koń będzie nas lekceważył i wejdzie nam na głowę.

W naturalnym środowisku w stadzie obowiązuje hierarchia, a przywódcą stada jest najsilniejszy osobnik.

Kiedy nabywamy konia, automatycznie, czy nam się to podoba, czy nie, stajemy się członkiem jego "stada". Jeżeli nie staniemy się "szefem", będzie próbował to zrobić nasz koń.

Znów za dużo autorytetu i za mało miłości, może zabić osobowość u naszego konia. Zmuszanie go na siłę do posłuszeństwa, przetrenowanie może okazać się zbyt gorzką pigułką dla naszego konia.